Jak vybrat kamna do sauny

Vybrat správná kamna do sauny není zas až tak jednoduchá věc. Musíte zvážit poměrně hodně věcí. Od technických parametrů, přes ovládání až třeba po vzhled a umístění kamen v sauně. Když jsem si vybíral první kamna do mojí první sauny, sám jsem byl ze všech těch možností docela zmatený. ;)

Pojďme si to jednoduše vysvětlit. 

Druhy kamen do sauny

vyber-kamen-do-sauny-saunero

Máme na výběr ze dvou základních variant.

  • Elektrická kamna do sauny
  • Saunová kamna na dřevo 

U kamen na dřevo budete řešit způsob přikládání.

  • Přikládání přímo ze sauny (potírny)
  • Přikládání z jiné místnosti, nebo z venku

U elektrických kamen řešte především ovládání.

  • Ovládání je přímo na kamnech
  • Samostatné ovládání uvnitř sauny nebo v odpočívací místnosti
  • Dálkové ovládání pomocí mobilní aplikace

Než se na jednotlivé druhy kamen do sauny podíváme detailněji, tak pojďme vyřešit samotný výkon kamen. To je totiž to nejdůležitější, v čem si musíte u saunových kamen udělat jasno.

Výkon kamen

Výkon je to nejdůležitější, co musíte při výběru kamen do sauny rozhodnout. Zjednodušeně se dá říct, že na 1 m3 sauny potřebujete 1 kW výkonu kamen.

1 m3 objemu sauny = 1 kW výkonu saunových kamen

K výsledku ještě připočítejte 1,2 m3 za každý 1 m2 skleněné plochy (okna a dveře) v sauně.

Příklad: Máte saunu 1,7 m (délka) x 1,9 m (šířka) x 2 m (výška). Dveře jsou 0,7 m (šířka) x 1,9 (výška) a okno 0,6 (šířka) x 1,6 (výška). 

Celkový objem sauny je 1,7 x 2 x 2 = 6,46 m3.
Skleněné plochy mají 0,7 x 1,9 + 0,9 x 1,6 = 2,29 m2 x 1,2 = 2,75 m3
Celkem to tedy je 6,46 + 2,75 = 9,21 m3

👉 V tomto případě bychom tedy doporučili saunová kamna o výkonu 9 kW.

Tabulka s doporučeným výkonem saunových kamen podle velikosti sauny 

 Objem sauny v m3 
 Doporučený minimální výkon v kW 
 3–5 m3
 3 kW
 4–6 m3
 4 kW
 6–8 m3
 6 kW
 7–10 m3
 7 kW
 9–14 m3
 9 kW
 14–18 m3
 14 kW
 18–25 m3
 18 kW 

Berte v potaz umístění sauny

sudova-sauna-venku

Samozřejmě musíte také vzít do úvahy, kde bude sauna stát. A nejde jenom o interiér vs. exteriér. Asi každému je jasné, že jiné podmínky bude mít sauna v Krkonoších na chatě a jiné sauna na statku v jižních Čechách. Do chladnějších oblastí to zkrátka bude chtít trošku silnější výkon.

Výběr podle konstrukce sauny

Plánujete klasickou hranatou finskou saunu, nebo uvažujete o sudové sauně? Jdou stěny sauny z rámové konstrukce s izolací uvnitř, nebo je to celodřevěná konstrukce bez další izolace?

To jsou všechno faktory, nad kterými je třeba se zamyslet. Tohle určitě dobře zvažte. Kupovat levnější kamna (slabší výkon) se moc nevyplatí. Bude to pak trvat dlouho, než se sauna vytopí a nebo se vám ji nakonec nikdy nepodaří vytopit na požadovaný výkon.

Výkon kamen u sudových saun

U sudovek je potřeba celkový vnitřní objem vynásobit koeficientem 1,5. Takhle budete mít jistotu, že se sauna na požadovanou teplotu vyhřeje za cca 1 hodinu. 

Příklad: Tato Sudová sauna HOT & CHILL o celkové vnitřní délce 1,9 m má celkový objem 5,96 m3 = 1,9 (délka) x 1 (průměr) x 3,14 (pí). Když to ještě vynásobíte 1,5 tak finální číslo je 8,95 m3

👉 I v tomto případě bychom doporučili kamna o výkonu 9 kW. 

Obecně platí, že je lepší pořídit vyšší výkon saunových kamen, než menší. Šetření se tady opravdu nevyplácí. Objem sauny budou po vás chtít doložit i výrobci saunových kamen při případné reklamaci a poddimenzování může být důvod k zamítnutí reklamace.

Saunová kamna na dřevo

Praskající oheň v kamnech v sauně je hodně velká romantika. Ale je s tím spojeno i spousta jiných "radostí". Musíte zatápět, přikládat, udržovat oheň…

Před tím ještě sehnat dřevo, nasekat, uložit, nechat proschnout. A pak samozřejmě musíte kamna čistit a vymetat popel. A nezapomeňte na pravidelné revize komínu. 

No není to romantika? Je to romantika.

Kamna na dřevo nepotřebují elektřinu, což je také velká výhoda a pro některé lokace i jediná možnost. Pokud se rozhodnete pro kamna na dřevo, máte dvě možnosti.

kamna-do-sauny-na-drevo-prikladani

S přikládáním zevnitř sauny

Do kamen přikládáte přímo ze sauny (potírny). Což má své pro i proti. Pro dříví nemusíte nikam odbíhat, ale zároveň z paliva budete mít v sauně trošku nepořádek. 

I když se to udělá pořádně, tak se většinou neubráníte troše nepříjemného kouře uvnitř sauny. Hlavně při zatápění. Ale to ke kamnům na dřevo patří. Je to součást celé té romantiky.

S přikládáním z jiné místnosti

Do kamen můžete přikládat i zvenku. Tato varianta je možná lepší. Do sauny si nenosíte bordel a z přikládání nebudete v sauně uzení. Když budete přikládat z odpočívací místnosti, tak je to ideál. Pokud budete s polínky běhat ven, tak jenom zvažte, jak se vám bude přikládat v -10 °C.

Elektrická kamna do sauny

Jdou snadno vypnout a zapnout. Nesmrdí a nepotřebujete k nim dělat dřevo.

Za mě jsou elektrická kamna do sauny jasnou volbou, pokud to se saunováním myslíte vážně a chcete se saunovat pravidelně, tzn. minimálně 2–3x týdně. V tomto případě totiž oceníte jednoduché zapínání a vypínání kamen. Což se u kamen na dřevo říct nedá.

Většina výrobců uvádí, že elektrická kamna saunu vytopí do 1 hodiny. Samozřejmě záleží na správném výkonu kamen podle velikosti sauny.

Jediné, co musíte zajistit, je přívod elektřiny a odpovídající jistič. Bude to chtít silnější třífázový proud 400 V. Podobně jako třeba sklokeramické varné desky, trouby apod.

U elektrických kamen pak máte několik možností ovládání.

S ovládáním na kamnech

saunova-kamna-s-ovladanim-na-kamnech

Tyto kamna mají ovládání přímo na plášti. Většinou tam najdete 2 knoflíky. Jeden ovládá intenzitu a druhý je časovač, který kamna spíná, nebo vypíná. 

Časovač můžete nastavit i dopředu. Například u těchto kamen můžete nastavit, aby se sauna začala ohřívat až za 8 hodin. Ráno nastavíte a až se vrátíte z výletu, bude sauna vyhřátá. 

Tato kamna mají nejjednodušší zapojení a jsou cenově nejdostupnější. Stačí propojit s přívodním kabelem a je to. Žádné další zapojování neřešíte.

Vaši saunu ale nevytopí na vysoké teploty (90 °C a výš), protože mají zabudovaný termostat, který je automaticky vypíná, když se dostanou do vysokých teplot. Takže se vypnou, když je na nich vysoká teplota, ale v sauně bude třeba teprve 75 °C.

S externím ovládáním

saunova-kamna-ovladani

Externím ovládáním myslím takovou tu krabičku s displejem, která je většinou u vchodu do sauny. Kromě samotných kamen ovládá často i osvětlení, případně ozvučení sauny.

Toto je nejčastější druh saunových kamen. Zapojení je už trošku složitější. Kromě hlavního přívodu elektřiny musíte vyřešit i rozvedení drátů v sauně (od ovládání ke kamnům, k čidlům atd.).

Ovládací jednotka řídí teplotu v sauně pomocí teplotních čidel, která se většinou umísťují nedaleko kamen a pak ještě na jedno místo v sauně. Není tady univerzální návod, je to pokaždé trošku jiné. A je potřeba opravdu dodržet návod na zapojení, který se dodává současně s kamny a řídící jednotkou.

S dálkovým ovládáním (wifi)

Pokud zvolíte kamna s externím ovládáním, můžete si připlatit i za ovládací jednotku, kterou budete ovládat pomocí aplikace na mobilu. Většina renomovaných výrobců tuto možnost nabízí.

Představte si, že jedete z práce. Venku je takové to sychravé počasí. Vy na dálku zapnete kamna v sauně, a až dorazíte domů, už na nic nemusíte čekat a můžete jít rovnou do sauny.

 

Značky a výrobci

Saunová kamna vyrábí celá řada firem. Za sebe můžu doporučit tyto 3 výrobce.

Harvia

Harvia je špičkový a renomovaný finský výrobce zařízení pro sauny a domácí wellness s více než 70letou tradicí. Nabízí opravdu širokou škálu produktů a ročně vyrobí pomalu 200 000 saunových kamen, která dodává do více než 80 zemí po celém světě.

Je to záruka kvality a férové ceny. Nabízejí dostupné modely i top varianty pro náročné. Navíc je Harvia zastřešující firma pro několik dalších značek. 

HUUM

Estonská firma HUUM je inovativním výrobcem designového saunových kamen a příslušenství. Mezi jejich nejznámější produkty patří kamna HUUM DROP, která získala ocenění Red DOT Design v roce 2015 a dodnes se řadí mezi nadčasové modely.

Díky možnosti dálkového ovládání přes mobilní aplikaci nabízí HUUM svým uživatelům vysoký komfort. Firma také podporuje ekologii a udržitelnost, využívá šetrné materiály a výrobní procesy, což oslovuje zákazníky, kteří hledají ekologická řešení.

Narvi

Narvi je tradiční finský výrobce saunového vybavení, který si zakládá na kvalitě, odolnosti a udržitelnosti. Patří mezi málo značek, které stále vyrábí své produkty výhradně ve Finsku, což zaručuje vysoké standardy a autenticitu.

Narvi vyrábí kamna do sauny v klasickém severském designu. Jsou známá svou efektivitou, dlouhou životností a přírodním vzhledem, ideálním pro tradiční i moderní sauny. Firma klade důraz na ekologii a využívá šetrné materiály, čímž ctí finské tradice a přírodu. Vedle kamen Narvi poskytuje i ovládací jednotky, kryty, komíny, designové hodiny a teploměry.

Autor: Dušan Souček

IMG_0643

Myslím, že lidé by se měli více saunovat. Život je pak mnohem krásnější, klidnější a zdravější. ;) 
Sauna
je pro mě opravdový relax po náročné práci.
Proto v Saunero navrhujeme a ručně vyrábíme sauny, které jsou poctivě řemeslně zpracované a zároveň do detailu promyšlené. To abyste si mohli naplno vychutnat zážitek z každého saunování.