Chcete si užít všechny benefity saunování a získat z této očisty těla maximum?
Nechcete si udělat v sauně ostudu?
Při saunování nám většinou jde o maximální zregenerování těla i ducha a celkovou podporu zdraví. Bohužel některé činnosti, které v sauně děláme, mohou mít spíše obrácený efekt.
Proto jsem dal dohromady 13 typických chyb, které jsem si samozřejmě všechny vyzkoušel. 😂
A vy možná také.
Chyby při saunování dělá každý.
A kdo říká, že ne, tak mu nevěřte. Jsme lidi a chybovat je normální.
Věřím, že jako dámy na fotografii se v sauně nechováte, a selfíčka si necháváte na jiné příležitosti.
Takže můžeme rovnou přejít k těm serióznějším chybám při saunování.
Tady jsou.
Příliš vysoká teplota
Chodit do sauny, kde je příliš vysoká teplota, je úplný nesmysl. Saunování si chceme užít, ne se ugrilovat do bezvědomí.
Ideální teplota je někde mezi 85–95 stupni Celsia. Ale je to hodně individuální. Zkuste si to vychytat, abyste v sauně vydrželi těch 15–20 minut.
Při příliš vysoké teplotě navíc nedochází k rovnoměrnému prohřátí těla a některé části se pak „přehřejou“ rychleji. Což třeba u hlavy opravdu nechcete.
Příliš vysoká vlhkost
Ve finské sauně by měla být vlhkost kolem 10–15 %. To společně s vysokou teplotou spustí v lidském organismu pocení, které je žádoucí. A které nastartuje vyplavování nečistot z těla.
Příliš vysokou vlhkost můžou způsobit mokré ručníky nebo prostěradla, která si občas někdo nosí do sauny.
Před vstupem do sauny byste se měli taky pořádně osušit, abyste nevnášeli do potírny zbytečně další vlhkost.
Snaha o lámání rekordů
Nepřehánějte to a nesnažte se v sauně vydržet co nejdéle.
Dopřejte si klidně jenom 10 minut. Pokud se budete saunovat pravidelně, tělo si zvykne a časem vydržíte i déle.
Pokud to přeženete, může přijít nepřijemná bolest hlavy. A to nechcete. Snažte se poslouchat své tělo a vnímat všechny signály, které vám přináší.
Nelámejte rekordy. Dejte ego stranou. Nesnažte se vydržet v sauně déle než všichni ostatní.
Nedostatečné prohřátí
Občas můžete zase vidět, že lidé v sauně nevydrží a odcházejí už po pár minutách. To také není dobré, protože nedojde k prohřátí těla a potřebnému pocení.
Raději si lehněte do spodních pater, kde je teplota trošku menší, a vydržíte tam delší čas.
A pokud trpíte na bolesti hlavy a bojíte se přehrátí, můžete vyzkoušet speciální čepice na saunování, které hlavu ochrání.
Nedostatečné ochlazení
Poctivé zchlazení ihned po saunování je pro celkový efekt velmi důležité. Občas můžete vidět, že i tohle lidé ošidí. Dají si jen rychlou sprchu a hned zase běží zpět do sauny.
To není dobré. V sauně se vám teplem otevřou póry a pot začne vyplavovat všechny nečistoty z těla. Rychlé zchlazení právě všechny póry zprudka uzavře a nečistoty můžou v klidu odejít. Proto je potřeba to udělat poctivě a nešulit to. 😉 Jinak saunování nebude mít takový efekt.
V sauně také dojde ke zvýšení činnosti srdce a zrychlí se vám tep. A to je potřeba právě dostečným ochlazením a pauzou mezi jednotlivými cykly vrátit zase do normálu.
Předtím, než půjdete zpět do sauny, dejte si klidně 15 minut relaxu v odpočívárně.
Přetěžování těla
Také vás někdy napadlo spojit saunování s návštěvou fitka, nebo si skočit mezi saunovacími cykly do bazénu? Mě mockrát. A nejenom napadlo. 🙈
Pravdou ale je, že tělo dostává při saunování docela zabrat a dopřát si před saunou ještě pořádný trénink ve fitku, nebo zaplavat několik bazénů není zrovna ideální nápad. Nic se nemá přehánět.
I profesionální sportovci prý většinou nechávají saunu až na druhý den po výkonu. Jako relaxaci.
Střídání finské sauny, páry a infrasauny
Tohle je možná nejčastější nešvar v různých wellness centrech a saunových světech, kde je většinou hned několik různých saun a vymáte více možností na výběr.
Finská sauna a infrasauna jsou ale každé úplně něco jiného. Zatímco ve finské sauně střídáte cykly, tak abyste dosáhli nejlepších účinků infrasauny, je dobré si ji dopřát v kuse (30–40 minut)
A parní lázeň je také úplně něco jiného. Je tam vysoká vlhkost vzduchu a v těle tam dochází k úplně jiným procesům.
Proto není dobré to přehánět a příliš kombinovat. Dopřejte si 3 cykly v tradiční finské sauně. Bude to mnohem lepší, než když (jako správný turista) vyzkoušíte za jedno odpoledne vše, co hotelové wellness nabízí. 😂
Nedodržování hygieny
Zní to šíleně, ale nedodržování společenských a hygienických zásad je asi tou nejčastější chybou při saunování.
Saunování bez plavek je samozřejmostí. Plavky nejsou navržené na vysoké teploty a můžou se z nich při saunování uvolňovat toxické látky. Navíc se v teple mnohem rychleji množí bakterie, a vzniká tak ideální prostředí pro různé plísně a mykózy.
Pokud se stydíte a nechcete se saunovat nazí, používejte prostěradla, nebo si pořiďte saunovací kilt (takovou speciální sukýnku). Tělo se sice nebude prohřívat úplně rovnoměrně, ale vy budete v pohodě. A to je důležité.
Dejte si ale pozor, aby jakékoli oblečení, ručníky, nebo prostěradla byly výhradně z bavlny nebo lnu. Cokoli syntetického zkrátka do sauny nesmí.
Prostěradlo si dejte pod sebe, a pokud sedíte, tak i pod nohy. Ať zachytí pot, který z vás v sauně poteče.
Při ochlazování si nejdřív dejte sprchu, nebo na sebe zvrhněte kýbl s ledovou vodou, a až když ze sebe smyjete všechen pot, tak si skočte do ochlazovacího bazénku. Obráceně to prosím pěkně nikdy nedělejte.
Frekvence saunování
Tohle není ani tak chyba, jako spíš škoda. Pokud totiž chcete, aby saunování mělo opravdu pozitivní vliv na vaše zdraví, tak to chce chodit pravidelně. Minimálně 1× týdně.
Vím, že v dnešní době je to těžké. Ale pokud chodíte do sauny jenom příležitostně, tak to bude spíš hezký zážitek, než opravdový benefit pro vaše zdraví.
Platí to ale i obráceně. Navštěvovat saunu každý den určitě není pro každého.
Mrkněte na náš článek o tom, jak často chodit do sauny.
Pitný režim
Kdybyste si měli z tohoto článku odnést jenom jednu věc, tak by to určitě bylo dodržování pitného režimu.
Pít mezi jednotlivými kolečky při saunování je důležitý. Pijte vodu nebo čaj, které jsou většinou u každé sauny k dispozici zdarma.
Neododržováním dostatečného pitného režimu si můžete přivodit pěkný bolení hlavy. A to nikdo nechce. Dejte si na to pozor, mějte vždy po ruce sklenici s vodou a dostatečně pijte.
Alkohol
Téhle časté chyby při saunování se dopouští hodně lidí. Dát si v sauně jedno vychlazené pivko je totiž boží pocit. Bohužel je to ale jenom ten boží a rychlý pocit osvěžení. Nic víc vám konzumace alkoholu při saunování nepřinese. Spíše naopak.
Samotné saunování je už dostatečně velké zatížení pro lidský organismus. A v tomto stavu opravdu není dobré pít jakýkoli alkohol. Alkoholické nápoje zatěžují tělo, srdce i hlavu.
Pití alkoholu je jednoduše přesný opak detoxikačního proces, který od saunování očekáváme. Zkuste to vydržet, dát si vodu nebo zelený čaj. A pivo, nebo skleničku vína si dopřát až po delší době od saunování.
Vaše tělo vám srdečně poděkuje. :)
Tučné jídlo před saunováním
Do sauny byste určitě neměli chodit těsně potom, co jste u babičky slupli nedělní bůček se šesti knedlíky.
V sauně je už tak dost horko, přičemž trávení může ještě o něco zvýšit tělesnou teplotu a spolu s tím i srdeční aktivitu. Zátěž je tedy potom dvojnásobná. Jít do sauny s těžkým žaludkem zkrátka není dobrý nápad.
Relaxujte a nic neřešte
Nechoďte do sauny s mobilem. Zní to šíleně, ale někdo dokonce chodí do sauny pracovat. Je to nesmysl. V sauně byste měli vypnout. Zrelaxovat tělo i mysl.
Zkuste na nic nemyslet a užívat si jenom tu chvíli v sauně. Ono se to nezblázní. A když na všechny ty starosti nebudete chvíli myslet, tak možná pak přestanou být tak tíživý.
Spousta lidí říká, že nejlepší nápady přicházejí právě při saunování.
Čím to asi bude. 😉
Saunování byste si měli hlavně užívat. Mrkněte také na náš detailní návod, jak se správně saunovat.
Tím vším nechci říct, že občas porušit všechny pravidla, skočit po sauně do vířivky a dát si k tomu skleničku Prosecca, je smrtelný hřích. Jednou za čas to náhodou není vůbec špatný.
Ale asi bych to nedělal, když si jdu do sauny dopřát maximální zdravotní užitek.
Užívejte a saunujte se!
PS: A napište mi do komentářů, jaké saunovací chyby nejvíc vytáčejí vás. 😉